GüncelManşet

Özgür Gündem kurşunlarla sınanan gazetecilerin mirasçısıdır!

Ankara: Özgür Gündem gazetesine yönelik kapatma kararına ve Özgür Gündem gazetesine yönelik düzenlenen operasyon da 24 gazetecinin gözaltına alınmasına, Ankara’da yüzlerce kişi bir araya gelerek tepki gösterdi.

Özgür Gündem gazetesinin mahkeme kararıyla kapatılmasına ve gazete binasının basılarak, 24 basın emekçisinin darp edilerek gözaltına alınmasına tepki büyüyor. Ankara Özgür Haber Platformunun çağrısıyla Konur Sokak’ta bir araya gelen yüzlerce kişi “boyun eğmeyeceğiz” diyerek Özgür Gündem’e yönelik gerçekleştirilen saldırıya karşı çıktı.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar’ın da katıldığı basın açıklamasında Özgür Gündem gazeteleri de taşınarak, “özgür basın susturulamaz” sloganları atıldı.

Bugün 18.00’de Konur Sokak’ta bir araya gelen demokrasi savunucuları adına Ankara Özgür Haber Platformu ve Ankara Aydın Sanatçı Girişimi birer açıklama yaptı.

Ankara Özgür Haber Platformu tarafından yapılan açıklamada Özgür Gündem gazetesinin başta Kürt halkı olmak üzere ezilen tüm kesimlerin ortak sesi olduğuna dikkat çekildi.

Platform adına yapılan açıklamada: “Dün Özgür Gündem’e ilişkin verilen kapatma kararı ve takiben gazete bürosuna yapılan polis baskını Kürt halkına yönelik imha ve çökertme planının dolaysız bir yansıması ve OHAL ile yaratılan ve Türkiye’yi daha karanlık bir döneme sürükleyen ‘yeni demokrasinin’ vahim bir tablosudur.” dendi.

“Özgür Gündeme yönelik saldırı, Kürt halkına ve tüm ezilenlere yönelik saldırıdır”

Ankara Özgür Haber Platformunun devam eden açıklamasında Özgür Gündem gazetesinin bugün Kürt halkı şahsında tüm ezilen halkların ve direnenlerin sesini taşıdığı için saldırı altında olduğu vurgulandı. Emek ve demokrasi savunucuları adına okunan açıklamada: “Musa Anter, Metin Göktepe, Hrant Dink! Özgür Gündem kurşunlarla sınanan gazetecilerin mirasçısıdır! Verilecek bir canından başka hiçbir şeyi olmayan onurlu gazetecilerden, halkına uygulanan zulmün aynası olan Kürt basınından kanlı ellerinizi çekin! Çekin o yolsuzluğa, hırsızlığa arsızlığa, çocuk tecavüzcülerine, kadın katliamlarına bulanmış ellerinizi Özgür Gündem’in onurlu sayları üzerinden!” dendi.

IMG 2030“Özgür Gündem’e yönelik saldırı, darbenin devam ettiğini gösteriyor”

Ankara Özgür Haber Platformu adına yapılan açıklamanın ardından bir açıklama da Ankara Aydın Sanatçı Girişimi tarafından gerçekleştirildi.

Ankara Aydın Sanatçı Girişimi, Özgür Gündem gazetesine yönelik düşmanca saldırıyı kınayarak: “Özgür Gündem Gazetesine yönelik saldırı darbenin başka biçimiyle sürdüğünün de kanıtıdır. Basın özgürlüğüne yönelik bu saldırı gündelik hayatlarımızı da tehdit etmektedir. Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasinin kırıntısından bile söz edemeyiz. Darbe devam ediyor!” denildi.

DHF, HDP, Kaldıraç, Partizan gibi kurumların da katılarak destek verdiği açıklama, atılan sloganların ardından sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu